Φεστιβάλ Βόλου 2016

  30/06 Πέμπτη      
         
  21:00 μ.μ. ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ Δωρεάν είσοδος Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
         
  01/07 Παρασκευή      
         
Master Class 10:00 π.μ. – 14:00 μ.μ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΣΥΓΓΡΑΦΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

Έλενα Πέγκα ( Συγγραφέας – Σκηνοθέτης)

 

  Ωδείο Βόλου / Μεταμορφώσεως 1, Βόλος
Εικαστική έκθεση – εγκαίνια 19:00 μ.μ. MIND GAMES
Xsquare Designlab
(Χριστόφορος Κώνστας – Χρήστος Μαγγάνας)
Η έκθεση θα είναι ανοικτή από 1η Ιουλίου εώς 17 Ιουλίου και ώρες 10:00 π.μ. – 14:00 μ.μ. & 17:30 μ.μ. – 23:00μ.μ.

 

Δωρεάν είσοδς Ερμού & Κίμωνος /
Πεζόδρομος Ερμού
Φωτογραφική έκθεση – εγκαίνια 20:30 μ.μ. ΔΡΩΜΕΝΑ
Φωτογραφική Λέσχη Βόλου
η έκθεση θα είναι ανοικτή από 1η Ιουλίου εώς 17 Ιουλίου και ώρες 10:00 π.μ. – 13:00 μ.μ. Και από 18:00 μ.μ. – 21:00 μ.μ Δευτέρρα – Παρασκευή

 

Δωρεάν είσοδος Κέντρο Τέχνης  Giorgio de Chirico 2ος όροφος / Μεταμορφώσεως 3, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:30 μ.μ. ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπείριας
σε κείμενα Δημήτρη Δημιτριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά

 

  Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:30 μ.μ. IN THE PIT OF SNAKES
Από τη θεατρική ομάδα Βόλου Δραπαίκτες

 

  Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ
Η Μάνια Παπαδημητρίου σε κείμενα Παναγιώτη Μεντή κι σκηνοθεσία Κώστα Καπελώνη από το Θέατρο Τέχνης – Καρόλου Κουν
  Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
         
  02/07 Σάββατο      
         
Master Class 10:00 π.μ. – 14:00 μ.μ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ ( ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Η ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΟΡΙΟΥ)
Άντζελα Μπρούσκου ( Σκηνοθέτης – Ηθοποιός )

 

  Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 16:00 μ.μ. – 20:00 μ.μ. ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ ( ΟΡΕΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΤΑ ΕΠΙ ΘΗΒΑΣ – ΑΙΣΧΥΛΟΣ )
Μήνα Παπαδημητρίου ( Ηθοποιός )
  Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:30 μ.μ. IN THE PIT OF SNAKES
Από τη θεατρική ομάδα Βόλου Δραπαίκτες

 

  Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ
Η Μάνια Παπαδημητρίου σε κείμενα Παναγιώτη Μεντή κι σκηνοθεσία Κώστα Καπελώνη από το Θέατρο Τέχνης – Καρόλου Κουν

 

  Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Performance 23:00 μ.μ. – 24:00 π.μ. Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ( WORK IN PROGRESS )
Σπουδή στο έργο του Heiner Miller από την Θεατρική Ομάδα <<ΗΝΕΜΟΕΙΣ>> σε σκηνοθεσία Μαρία Μέντεζ
  Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
         
  03/07 Κυριακή      
         
Τσίρκο δρόμου 19:30 μ.μ. – 20:30 μ.μ CIRCO TARADAN
Γιώργος Καραμήτρος, Στέλλα Δροσινού και η 7χρονη κόρη τους Βικτωρία – Κορίνα

 

  Παραλία Βόλου / Μπροστά από το κτήριο Παπαστράτος
Performances 20:00 μ.μ. – 22:30 μ.μ. ΚΥΚΛΟΣ ΑΡΧΙΟΘΕΜΗ ΔΡΑΜΑΤΟΥΡΓΙΑ
Χρύσα Καψούλη, Ένκε Φεζολλάρι, Βέφη Ρέδη σε σκηνοθεσία Σίσσυς Παπαναθασίου, συμμετέχει η ηθοποιός Παρθενόπη Μπουζούρη στη ραψωδία Ω από την Οδύσσεια του Ομήρου σε μετάφραση Δ. Ν. Μαρωνίτη, σκηνοθεσία Άντζελας Μπρούσκου και μουσική Nalyssa Green

 

  Θέατρο Αναύρου / Άναυρος Βόλου
Παράσταση Χορού 20:30 μ.μ. – 21:30 μ.μ. INNER SPACES
Δημοτική Σχολή Χορού Βόλου

 

  Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. – 22:30 μ.μ. 20 ΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟΠΡΑΚΤΑ ΤΗΣ ΔΩΡΑΣ ΤΣΟΓΙΑ
Θεατρική ομάδα Βόλου Θρυαλλίδα

 

  Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
Performance 23:00 μ.μ. – 24:00 π.μ. Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ( WORK IN PROGRESS )
Σπουδή στο έργο του Heiner Miller από την Θεατρική Ομάδα <<ΗΝΕΜΟΕΙΣ>> σε σκηνοθεσία Μαρία Μέντεζ

 

  Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
         
  04/07 Δευτέρα      
         
Ζωγραφική – εγκαίνια 19:00 μ.μ. ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ
Μάνος Αποστολάκης ( Ηράκλειο ) – Francisco Rojas Miramontes ( Μεξικό)
Η έκθεση θα είναι ανοικτή από 4 Ιουλίου εώς 17 Ιουλίου και ώρες 10:00 π.μ. – 14:00 μ.μ. & 17:30 μ.μ. – 23:00 μ.μ.
Δωρεάν είσοδος Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
Τσίρκο δρόμου 20:30 μ.μ. – 21:30 μ.μ. CIRCO TARADAN
Γιώργος Καραμήτρος, Στέλλα Δροσινού και η 7χρονη κόρη τους Βικτωρία – Κορίνα

 

  Παραλία Βόλου / Μπροστά από το κτήριο Παπαστράτος
Performance 21:30 μ.μ. – 22:15 μ.μ. ΣΑ ΛΩ ΜΗ
Θέατρο της Εμπειρίας σε κείμενο – σκηνοθεσία Νίκου Φυτά

 

  Θέατρο Αναύρου / Άναυρος Βόλου
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. – 22:30 μ.μ. 20 ΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟΠΡΑΚΤΑ ΤΗΣ ΔΩΡΑΣ ΤΣΟΓΙΑ
Θεατρική ομάδα Βόλου Θρυαλλίδα

 

  Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
         
  05/07 Τρίτη      
         
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 π.μ. – 11:30 π.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. – 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )

( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )

 

  Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΟΙ ΔΟΥΛΕΣ του Ζενέ
Θεατρική ομάδα Βόλου Νεύμα
Δωρεάν είσοδος Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
         
  06/07 Τετάρτη      
         
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 π.μ. – 11:30 π.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. – 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )

( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )

 

  Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:30 μ.μ. ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπείριας
σε κείμενα Δημήτρη Δημιτριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά
  Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος
         
  07/07 Πέμπτη      
         
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 π.μ. – 11:30 π.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. – 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 10:00 π.μ. – 14:00 μ.μ. ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ
Νίκος Καραγεωργός ( Σκηνοθέτης θεάτρου και Καλλιτεχνικός Διευθυντής του ΔΗ. ΠΕ. ΘΕ. Αγρινίου )

 

  Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )

( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )

 

  Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Δράση δρόμου 19:00 μ.μ. – 20:00 μ.μ. ΑΣΑΝΣΕΡ
Ομάδα μουσικού αυτοσχεδιασμού << Monday’s Drops>>
Δωρεάν είσοδος Nakos Center / Σπυρίδη 30, Βόλος
Master Class 20:30 μ.μ. – 23:30 μ.μ. ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗ
Ελευθερία Θεοχάρη
Αυτοβελτίωση – Πνευματική ανάπτυξη – Ενεργειακή θεραπεία
Δωρεάν είσοδος Ανάκτορο Αρχαίας Δημητριάδος
Δράση δρόμου 20:30 μ.μ. – 20:45 μ.μ. ΠΡΕΛΟΥΔΙΟ ΣΤΗΝ ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Φώτης Στρατηγός – Δημήτρης Σκούρτης και Χρυσιάννα Καραμέρη

 

Δωρεάν είσοδος Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής – Πάρκινκ / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Παράσταση χορού 21:00 μ.μ. – 22:00 μ.μ. ΑΠΟΓΕΙΟΣ
Θένια Αντωνιάδου & Πωλίνα Κρεμαστά σε χορογραφία Πωλίνας Κρεμαστά
  Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
         
  08/07 Παρασκευή      
         
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 π.μ. – 11:30 π.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωράν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. – 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 16:00 μ.μ. – 20:00 μ.μ. ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΤΟ ΑΣΤΙΚΟ ΤΟΠΙΟ
Πωλίνα Κρεμαστά ( Χορογράφος – Χορεύτρια )

Εξελίσσεται στον κεντρικό ιστό της πόλης του Βόλου με συμμετοχή ηθοποιών ερασιτέχνων και χορευτών

 

  Σημείο έναρξης Πλατεία Ελευθερίας
Δράση δρόμου 18:30 μ.μ. – 21:30 μ.μ. ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ
Αγγελική Μέλη

 

Δωρεάν είσοδος Αθανασίου Διάκου & Πλάτωνος / Μεταμόρφωση Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )

( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )

 

  Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Master Class 20:30 μ.μ. – 23:30 μ.μ. ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ
Ελευθερία Θεοχάρη
Αυτοβελτίωση – Πνευματική ανάπτυξη – Ενεργειακή θεραπεία

 

Δωρεάν είσοδος Ανάκτορο Αρχαίας Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:10 μ.μ. ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ – ΛΙΠΕΣΑΝΟΡΕΣ
Γεωργία Ζώη, Ελίζα Σολωμού, Ντομένικα Ρέγκου, Ορνέλα Λούτη, Αρετή Κοκκίνου σε σκηνοθεσία Κατερίνα Μαντέλη και συγγραφή Δημήτρης Βαρβαρήγος

 

  Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:30 μ.μ. ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπείριας
σε κείμενα Δημήτρη Δημιτριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά
  Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος
         
  09/07 Σάββατο      
         
Master Class 16:00 μ.μ. – 20:00 μ.μ. ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΤΟ ΑΣΤΙΚΟ ΤΟΠΙΟ
Πωλίνα Κρεμαστά ( Χορογράφος – Χορεύτρια )

Εξελίσσεται στον κεντρικό ιστό της πόλης του Βόλου με συμμετοχή ηθοποιών ερασιτέχνων και χορευτών

 

  Σημείο έναρξης Πλατεία Ελευθερίας
Master Class 18:00 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )

( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )

 

  Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Performance 21:00 μ.μ. – 22:30 μ.μ. ΔΕΛΦΥΣ
Χριστίνα Βασιλιάδου, Νίκη Γρανά, Αλεξάνδρα Πρεδάρη σε σκηνοθεσία – κείμενο Σταυριάννας Δαουτή

 

Δωρεάν είσοδος Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:00 μ.μ. ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ – ΛΙΠΕΣΑΝΟΡΕΣ
Γεωργία Ζώη, Ελίζα Σολωμού, Ντομένικα Ρέγκου, Ορνέλα Λούτη, Αρετή Κοκκίνου σε σκηνοθεσία Κατερίνα Μαντέλη και συγγραφή Δημήτρης Βαρβαρήγος

 

  Θέατρο Αλώνι, Άγιος Γεώργιος – Πήλιο
Θεατρική παράσταση 21:15 μ.μ. – 22:30 μ.μ. ΙΣΜΗΝΗ του Γιάννη Ρίτσου
Ισμήνη του Γιάννη Ρίτσου σε σκηνοθεσία Βασίλη Νικολαϊδη, Ισμήνη η Μαριάνθη Σοντάκη
  Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
         
  10/07 Κυριακή      
         
Master Class 10:00 π.μ. – 14:00 μ.μ. ΤΟ ΕΞΥΠΝΟ ΣΩΜΑ (Κινησιολογία )
Δρόσος Σκώτης ( Ηθοποιός ) συνεργάτης του Δημήτρη Παπαϊωάννου
  Σχολή Χορού Βόλου
Master Class 20:30 μ.μ. – 23:30 μ.μ. ΑΦΘΟΝΙΑ
Ελευθερία Θεοχάρη
Αυτοβελτίωση – Πνευματική ανάπτυξη – Ενεργειακή θεραπεία

 

Δωρεάν είσοδος Ανάκτορο Αρχαίας Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:30 μ.μ. ΠΟΔΑΓΡΑΣ ή ΟΙΔΙΠΟΥΣ ΤΥΡΑΝΝΟΣ του Percy Shelley
Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου – Τμήμα Θεατρικών Σπουδών Ναυπλίου σε σκηνοθεσία Γιάννη Λεοντάρη

 

  Σιδηροδρομικός Σταμθός Βόλου
Θεατρική παράσταση 21:15 μ.μ. – 22:30 μ.μ. ΙΣΜΗΝΗ του Γιάννη Ρίτσου
Ισμήνη του Γιάννη Ρίτσου σε σκηνοθεσία Βασίλη Νικολαϊδη, Ισμήνη η Μαριάνθη Σοντάκη
  Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Όπερα από παιδιά και νέους 21:30 μ.μ. – 22:30 μ.μ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ του Αντουάν Ντε Σαιντ – Εξυπερύ
Όπερα από παιδιά και νέους από το μουσικό σύνολο “Tettix”, με μουσικοπαιδαγωγό την Τέτη Αϊβατζίδου και σκηνοθεσία Δημήτρη Δεγαϊτη
  Θερινό Δημοτικό Θέατρο Νέας Ιωνίας ( Μανδηλαρά & Σταδίου απέναντι από το πολιτιστικό κέντρο Νέας Ιωνίας Βόλου )
         
  11/07 Δευτέρα      
         
Master Class 18:00 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )

( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )

 

  Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Προβολή Ντοκιμαντέρ 21:00 μ.μ. – 23:30 μ.μ. ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΖΟΡΤΖΙΟ ΝΤΕ ΚΙΡΙΚΟ
Προβολή ντοκιμαντέρ Aenigma est, παραγωγή ΕΡΤ ( 1990 )
σκηνοθεσία Δημήτρη Μαυρίκιου, θα ακολουθήσει προβολή αρχειακού υλικού για τον Βόλο πριν το 1955 και θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό

 

Δωρεάν είσοδος Θερινός Κινηματογράφος Εξωραϊστική
Performance 21:30 μ.μ. – 22:15 μ.μ. ΣΑ ΛΩ ΜΗ
Θέατρο της Εμπειρίας σε κείμενο – σκηνοθεσία Νίκου Φυτά

 

  Θέατρο Αναύρου / Άναυρος Βόλου
Όπερα από παιδιά και νέους 21:30 μ.μ. – 22:30 μ.μ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ του Αντουάν Ντε Σαιντ – Εξυπερύ
Όπερα από παιδιά και νέους από το μουσικό σύνολο “Tettix”, με μουσικοπαιδαγωγό την Τέτη Αϊβατζίδου και σκηνοθεσία Δημήτρη Δεγαϊτη
  Θερινό Δημοτικό Θέατρο Νέας Ιωνίας ( Μανδηλαρά & Σταδίου απέναντι από το πολιτιστικό κέντρο Νέας Ιωνίας Βόλου )
Δράση δρόμου 18:30 μ.μ. – 21:30 μ.μ. ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ
Αγγελική Μέλη

 

Δωρεάν είσοδος Αθανασίου Διάκου & Πλάτωνος / Μεταμόρφωση Βόλος
         
  12/07 Τρίτη      
         
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 μ.μ. – 11:30 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. – 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 10:00 π.μ. – 13:00 μ.μ. ΚΑΤΑΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΑΣ – NLP
Η Μυρτώ Ραφτοπούλου Dr. Κυτταρικής Βιολογίας NLP Trainer, Ναταλία Στυλιανού Ηθοποιός / Χορογράφος
Δωρεάν είσοδος Ωδείο Βόλου / Μεταμορφόσεως 1, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )

( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )

 

  Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Δράση δρόμου 18:30 μ.μ. – 21:30 μ.μ. ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ
Αγγελική Μέλη

 

Δωρεάν είσοδος Αθανασίου Διάκου & Πλάτωνος / Μεταμόρφωση Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. – 22:30 μ.μ. ΑΚΟΥΣΙΟΙ ΔΡΟΜΟΙ
Θεατρική ομάδα Βόλου Ροή
  Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
         
  13/07 Τετάρτη      
         
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 μ.μ. – 11:30 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. – 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 14:00 μ.μ. – 17:00 μ.μ. ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ – ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ
Κατερίνα Μαραγκουδάκη ( Cinematographer & Lighting Designer )
  Ωδείο Βόλου / Μεταμορφόσεως 1, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )

( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )

 

  Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:30 μ.μ. ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπείριας
σε κείμενα Δημήτρη Δημιτριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά
  Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος
Θεατρική παράσταση 22:30 μ.μ. – 24:00 π.μ. ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ
Ναταλία Στυλιανού ( Σκηνοθεσία – Δραματουργική σύνθεση )
Με την συμετοχή 9 ηθοποιών
  Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
         
  14/07 Πέμπτη      
         
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 μ.μ. – 11:30 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. – 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 16:00 μ.μ. – 20:00 μ.μ. ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ
Κωνσταντίνος Γιάνναρης ( Σκηνοθέτης κινηματογράφου )
  Ωδείο Βόλου / Μεταμορφόσεως 1, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )

( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )

 

  Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Παράσταση Χορού 21:00 μ.μ. – 22:00 μ.μ. BETELGEZ
Από την ομάδα χορού “Και όμως κινείται” σε χορογραφία Χριστίνας Σουγιουλτζή
  Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Παιδική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:20 μ.μ. ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΟΥ ΑΙΣΩΠΟΥ
Από την θεατρική ομάδα “Μικρός Βορράς” σε σκηνοθεσία Τάσος Ράτζος
  Θέατρο Αγριάς / Αγριά Βόλου
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:30 π.μ. ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ
Ναταλία Στυλιανού ( Σκηνοθεσία – Δραματουργική σύνθεση )
Με την συμετοχή 9 ηθοποιών
  Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
         
  15/07 Παρασκευή      
         
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 μ.μ. – 11:30 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. – 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Παράσταση Σκυτάλης 19:00 μ.μ. – 20:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ
Η παράσταση από τα ίδια τα παιδιά που συμμετέχουν στο σεμινάριο Σκυτάλη
  Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. – 21:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )

( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί )

 

  Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Παράσταση Χορού 21:00 μ.μ. – 22:00 μ.μ. BETELGEZ
Από την ομάδα χορού “Και όμως κινείται” σε χορογραφία Χριστίνας Σουγιουλτζή
  Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:30 μ.μ. ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπείριας
σε κείμενα Δημήτρη Δημιτριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά
  Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ
Παράσταση από τους ίδιους τους συμμετέχοντες σε σκηνοθεσία Ανδρονίκης Χριστάκη
Δωρεάν είσοδος Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
         
  16/07 Σάββατο      
         
Master Class 14:00 μ.μ. – 17:00 μ.μ. ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ – ΘΕΑΤΡΟ
Κατερίνα Μαραγκουδάκη ( Cinematographer & Lighting Designer )
  Ωδείο Βόλου / Μεταμορφόσεως 1, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:10 μ.μ. FRIDAY BLOODY FRIDAY
Θεατρική ομάδα “Ουκ – Νουκ” σε σκηνοθεσία Πάνου Δεληνικόπουλου
  Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. – 22:00 μ.μ. ΑΚΟΥΣΙΟΙ ΔΡΟΜΟΙ
Θεατρική ομάδα Βόλου Ροή
  Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
Θέατρο δρόμου 22:15 μ.μ. – 23:15 μ.μ. ΩΔΗ ΣΤΟΝ ΜΥΘΟ. Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ
ΟΜΜΑ studio ( από το Ηράκλειο Κρήτης )
  Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. – 23:00 μ.μ. ΟΙ ΔΟΥΛΕΣ του Ζενέ
Θεατρική ομάδα Βόλου Νεύμα
Δωρεάν είσοδος Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
         
  17/07 Κυριακή      
         
  21:00 μ.μ. ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ Δωρεάν είσοδος Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου

 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress